در این موضوع چه جرمی متصور است؟!!
زمان کنونی: 03-28-2017, 01:47 AM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: r.mafakher
آخرین ارسال: fa.tm
پاسخ 6
بازدید: 1532

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در این موضوع چه جرمی متصور است؟!!
08-29-2014, 12:16 PM
ارسال: #1
در این موضوع چه جرمی متصور است؟!!
راز دروغ عجیب دختر جوان در قتل آتشین نامزد
« استخوان‌های پیدا شده در بیابان‌های اصفهان متعلق به حیوان است نه انسان». این نظریه پزشکی قانونی کافی بود تا راز دروغ عجیب دخترجوانی که مدعی بود برای فرار از ازدواج دست به قتل نامزدش زده است، فاش شود.
به گزارش همشهری، اين دختر حالا مي‌گويد به‌دليل مشكلاتي كه داشته چنين سناريويي‌ را طراحي كرده تا به جرم قتل دستگير و در نهايت قصاص شود.چند روز پيش وقتي دختر جواني با مراجعه به پليس آگاهي شهرستان مباركه در استان اصفهان مدعي شد كه 3 ‌ماه پيش دست به قتل نامزدش زده و جسد او را در بيابان سوزانده است، تحقيقات مأموران درخصوص اين پرونده شروع شد. تيمي از كارآگاهان همراه دختر جوان راهي بيابان‌ شدند و در محلي كه دختر جوان اشاره كرده بود، استخوان‌هاي سوخته به همراه كفش‌هاي كتاني و وسايل سوخته‌اي پيدا كردند كه به‌نظر مي‌رسيد متعلق به مقتول بوده است.
با كشف اين شواهد، دختر جوان بازداشت شد و در بازجويي‌ها گفت: يك سال پيش با جواني به نام فريد آشنا شدم و قرار بود با هم ازدواج كنيم اما مدتي بعد اختلافاتي بين ما به‌وجود آمد كه باعث شد از ازدواج با او منصرف شوم. با اين حال فريد اصرار داشت كه با هم ازدواج كنيم و در نهايت مرا تهديد كرد كه اگر تن به ازدواج با او ندهم، با توجه به اطلاعات خصوصي كه از من دارد، آبرويم را مي‌برد. من هم براي اينكه او را از سر راهم بردارم نقشه قتلش را كشيدم و با كشاندن وي به بيابان‌هاي اطراف شهر، او را با چاقو به قتل رساندم و سپس جسدش را با بنزين آتش زدم.
به‌دنبال اعترافات دختر جوان، وي بازداشت شد و تحقيقات كارآگاهان درخصوص اين پرونده ادامه يافت. سرهنگ ستار خسروي، رئيس پليس آگاهي استان اصفهان كه پيش‌تر خبر از دستگيري اين دختر به جرم قتل داده بود، در گفت‌وگو با همشهري مي‌گويد: دختر جوان سناريوي كاملي طراحي كرده بود. او از قبل، محلي را در بيابان شناسايي كرده بود كه در آنجا مقداري استخوان سوخته وجود داشت. همچنين وجود وسايلي مانند كفش‌هاي كتاني و ديگر وسايل سوخته شده در اين محل باعث شد كه وي آنجا را به‌عنوان محل خيالي جنايت انتخاب كند.
ادعايي كه دروغ بود
اين دختر 19ساله يك روز قبل از عيد فطر با مراجعه به پليس ادعايش را مطرح كرد و از همان زمان نيز بازداشت شد. در اين مدت تحقيقات كارآگاهان براي شناسايي خانواده مقتول ادامه يافت و هرچند در ابتدا تصور مي‌شد جواني كه متهم، ادعاي كشتنش را مطرح كرده از مدتي قبل در اصفهان ناپديد شده بود اما در ادامه مشخص شدكه چنين فردي وجود ندارد. همين باعث شد كه مأموران به ماجرا شك كنند تا اينكه نتيجه پزشكي قانوني، شك آنها را به يقين تبديل كرد.
سرهنگ خسروي ادامه مي‌دهد: سرانجام نتيجه آزمايش‌هاي انجام شده روي استخوان‌هايي كه در بيابان كشف شده بود، از سوي پزشكي قانوني به پليس اعلام شد. بررسي‌ها نشان مي‌داد كه تمامي استخوان‌ها متعلق به حيوان است نه انسان. به همين دليل مأموران حدس زدند كه دختر جوان دروغ مي‌گويد و به بازجويي از او پرداختند.
براساس اين گزارش، وقتي متهم ديد كه دستش رو شده به طراحي سناريوي دروغين جنايت اعتراف كرد و گفت: از مدتي قبل به‌خاطر مشكلاتي كه در زندگي برايم به‌وجود آمده بود، افسرده بودم. تحمل آن وضعيت را نداشتم و تصميم گرفتم كاري كنم كه پليس مرا به جرم قتل دستگير كند و در نهايت به دار مجازات آويخته شوم. اين بود كه سناريوي يك قتل را طراحي كردم و با پيدا كردن محلي در بيابان و صحنه‌سازي، تصميم گرفتم آنجا را به‌عنوان محل ارتكاب جنايت معرفي كنم تا اينكه پليس رازم را فاش كرد. پس از اعترافات دختر جوان، پرونده قتل مختومه شد و براي تصميم‌گيري نهايي در اختيار مرجع قضايي قرار گرفت.
دروغ گفتن به پليس چه مجازاتي دارد؟
دروغ گفتن دختر جوان به پليس درخصوص قتل نامزد خيالي‌اش، مأموران را به دردسر بزرگي انداخت و باعث شد آنها مدت‌ها درباره اظهارات او تحقيق كنند و حتي كار به انجام آزمايش روي استخوان‌هاي كشف شده كشيد اما در نهايت معلوم شد همه‌‌چيز ساخته و پرداخته ذهن دختر جوان است. در چنين مواردي اين سؤال مطرح مي‌شود كه آيا دروغ بزرگ دختر جوان جرم محسوب مي‌شود يا نه؟ محمدرضا گيوگي، قاضي بازنشسته دادگستري در اين‌باره مي‌گويد: «طبق قانون، يك موضوع زماني جرم تلقي مي‌شود كه برايش مجازاتي درنظر گرفته شده باشد.
در اين پرونده دختر جوان به مأموران پليس دروغ گفته و براي اين اقدام در قانون مجازاتي درنظر گرفته نشده است. هرچند اين دختر با اين كارش تخلف كرده است اما اين كار جرم نيست». وي ادامه مي‌دهد: «ممكن است دروغ دختر جوان موجب تشويش اذهان عمومي يا اخلال در نظم جامعه شده باشد. اگر اين اقدام به اين شكل تفسير شود اقدام دختر جوان جرم تلقي مي‌شود و عنوان اتهامي آن تشويش اذهان عمومي است.»

با وجود اين محمدسلطان همتيار، قاضي ديوان عالي كشور حتي موضوع تشويش اذهان عمومي را نيز رد مي‌كند. او معتقد است دروغ دختر جوان به ضرر خودش تمام‌شده و با اين كارش يك‌ماه را در زندان گذرانده است اما كارش جرم محسوب نمي‌شود و حتي شامل تشويش اذهان عمومي هم نمي‌شود. او مي‌گويد: «فقط مي‌توان گفت اين دختر اقرار غيرواقع كرده است اما جرمي رخ نداده است.»
وي ادامه مي‌دهد: «البته اگر به اين ماجرا سختگيرانه نگاه شود حاكم شرع مي‌تواند اقدامي براي تاديب دختر جوان درنظر بگيرد. با اين حال باز هم تأكيد مي‌كنم كه چنين چيزي در قانون وجود ندارد.» با توجه به اين اظهارات به‌نظر مي‌رسد براي برخورد با چنين مواردي كه ممكن است مدت‌ها وقت پليس و دستگاه‌ قضايي را بگيرد و حتي آنها را به دردسر بيندازد، خلأ قانوني وجود دارد تا با مجازات خاطيان، از بروز چنين مواردي جلوگيري شود
منبع :تابناک
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۴ - 25 August 2014

فهمیدن سوال نصف جواب است.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
08-29-2014, 03:44 PM
ارسال: #2
RE: در این موضوع چه جرمی متصور است؟!!
سلام
به نظر بنده این مورد چنانچه نفوذ اجتماعی داشته باشد تحت ماده618قانون مجازات مصوب1375جرم است اخلال در نظم از طریق رفتارهای غیرمتعارف....

دردنیایی که برای یک تکه سیب همه بهشتیان زمین گیرشده اند چه انتظار غریبی است عدالت
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
08-30-2014, 02:15 PM
ارسال: #3
RE: در این موضوع چه جرمی متصور است؟!!
سلام
لطفا بفرمائید منظورتان از نفوذ اجتماعی چیست؟
ظاهرا دختر جوان با مراجعه به پلیس اظهارات دروغی را بیان نموده که با تحقیقات پلیس مشخص شده که قتلی صورت نگرفته!

فهمیدن سوال نصف جواب است.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
05-08-2015, 06:43 PM
ارسال: #4
RE: در این موضوع چه جرمی متصور است؟!!
سلام این یک دروغ صرف است .و این فرد مشکلش نه از طریق مجازات بلکه تحت درمان روانشناسانه گرفتن حل می شود که چرا می خواسته به دار مجازات اویخته شودو اگر نگاه شما به مجاز است از یک ماه در زندان گذرانده................متاسفانه مشکل ما این است که مجازات گرا هستیم گاهی با یک کار ساده می توان فرد را به جامعه بازگرداند
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
05-24-2015, 05:58 PM
ارسال: #5
RE: در این موضوع چه جرمی متصور است؟!!
اصلا جرمی مرتکب نشده چون این دختر جوان بحث رو راه انداخته و در واقع قصد ضرر به خود و فرار از جو خانواده رو داشته
هیچ چیزی از پلیس کم نمیشه و وظیفه رو انجام داده
با این رفتار و پرونده حاضر می توان اینگونه برداشت کرد که این دختر جوان بیماری روحی مبتلا شده و باید برای پیشگیری از وقوع واقعی جرم احتمالی از طرف این دختر جوان او را برای مداوای روحی و روانی به مرکز مورد نظر فرستاد و درمان کرد!
بیماری همیشه نباید جوری باشه که به چشم میبینیم شاید چنین حرکاتی و عدم پیشگیری از اونها باعث وقوع جرم بزرگ و واقعی بشود!
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
02-23-2017, 04:25 PM
ارسال: #6
RE: در این موضوع چه جرمی متصور است؟!!
باسلام......
بنده فکر می کنم به استناد قسمت اخیر ماده 638 قانون مجازات اسلامی عمل این فرد (یعنی ادعای دروغ مبنی بر قتل )جنبه کیفری نداشته (طبق اصل قانونی بودن جرم و مجازات)اما عفت عمومی را جریحه دار می نماید لذا مجازات این فرد به یک ماه حبس درست می باشد....
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ بازدید: آخرین ارسال
  درخواست پیشنهاد موضوع پایان نامه رشته حقوق جزا imanm6 0 1,042 10-06-2014 05:13 PM
آخرین ارسال: imanm6

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان