امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهریه و چگونگی مطالبه آن
#1
وب سایت حقوقی حمیرا پارسا - مهریه و چگونگی مطالبه آن؟ چگونه می توان برای اخذ مهریه اقدام کرد؟ گرفتن مهریه شامل چه مراحلی می باشد؟ و سوالات متعدد دیگر که خانم ها با آن مواجه هستند، و حال به پاسخ سوالات ذکر شده می پردازیم.

1- اجرای ثبت اسناد رسمی

اگر مهریه وجه نقد یا در حکم نقد مانند سکه و طلا باشد زن با در دست داشتن سند رسمی ازدواج میتواند به دفتر ازدواج و یا دایره اجرای ثبت (محل وقوع ازدواج) مراجعه و در فرم خاصی (تقاضانامه صدور اجرائیه که جزء اوراق بهادار می باشد)که معمولاً دفاتر ازدواج آن را از اداره ثبت محل تهیه نموده اند را تکمیل می نماید . دفتر ازدواج مکلف است ظرف مدت 48 ساعت اداری نسبت به صدور اجرائیه اقدام نموده و به همراه مدارک لازم به اداره اجرای ثبت محل ارسال نماید در غیر اینصورت دفتر خانه مرتکب تخلف شده و متقاض می تواند به بازرسی دفاتر اسناد رسمی واقع در اداره کل ثبت اسناد و املاک محل مراجعه و شکایت خود را اعلام نماید.
چه مدارکی در دفتر اسناد رسمی می بایست به اداره اجرای ثبت محل تحویل نماید عبارتند از :

1- تقاضانامه صدور اجرائیه که توسط زوجه یا وکیل قانونی او تکمیل گردیده است و سردفتر اسناد رسمی امضاء متقاضی را تائید نموده باشد

2- اوراق اجرائیه که به تعداد هر مدیون 2 برگ و 1 برگ اضافه تر تکمیل شده طبق سند ازدواج

3- قبض پست سفارشی ( یک اخطاریه در خصوص مطالبه مهریه ، توسط دفتر ازدواج تنظیم و از طریق پست به مدیون یا مدیونین ارسال می گردد)

4- اصل سند ازدواج و در صورت عدم وجود سند ازدواج رونوشت آن

اجرای ثبت محل پس از وصول اوراق مربوطه در صورت عدم نقص نسبت به تشکیل پرونده اقدام و سپس اجرائیه به شوهر ابلاغ میشود و به او 10 روز مهلت داده خواهد شد تا طلب همسرش را پرداخت کند. در صورتی که شوهر در این مدت دین خود را نپردازد زن میتواند با معرفی اموال و دارایی شوهر و همچنین درخواست ممنوعیت خروج نمودن وی را به اجرای ثبت، تقاضا کند اموال او توقیف شود و نیز میتواند مطالباتی را که شوهر از اشخاص دیگری دارد و یا موجودی حسابهای بانکی او را توقیف کند. زن همچنین میتواند تقاضای توقیف حقوق شوهر را از سازمانها و مؤسسه های دولتی و یا خصوصی داشته باشد و تا میزان یک چهارم حقوق (مادام که شوهر متأهل است) و نیز یک سوم آن را (در صورتی که زن و شوهر از یکدیگر جدا شوند و تا زمانی که شوهر زن دیگری اختیار نکرده) توقیف کند. اگر مهریه سکه یا طلا باشد و شوهر نتواند اصل آن را بپردازد، بهاء آن را هر موقع که زوجه خواستار تعیین قیمت آن گردد با استعلام از اتحادیه صنف طلا و جواهر سنجیده می شود که این ارزیابی برای یک بار در طول زمان وصول پرونده خواهد بود .

ادامه مطلب را می توانید در مهریه مطالعه فرمایید.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مفهوم مهرالمثل و شرایط مطالبه آن parsalaw 0 29 04-07-2018, 12:22 AM
آخرین ارسال: parsalaw
  مهریه و نکات مهمی که باید بدانید parsalaw 0 56 10-06-2018, 12:42 PM
آخرین ارسال: parsalaw
  آیا امکان تعدیل مهریه وجود دارد؟ fardin.84 0 546 02-05-2017, 08:55 AM
آخرین ارسال: fardin.84

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان