امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کودک آزاری جنسی :
#1
از کودک آزاری یا سوءاستفاده جنسی از کودکان، تعاریف متعددی صورت گرفته که در اینجا به اختصار به چند نمونه آن اشاره می کنیم. ساده ترین تعریف تجاوز جنسی به کودک عبارتست از انجام دادن اعمال جنسی توسط بزرگسالان با کودکان زیر سن رضایت که در کشورهای مختلف بنابه قوانین آنها متفاوت است،مانند 16 سالگی در انگلستان. اما نباید اشکالی که دراین تعریف دیده می شود را نادیده گرفت چرا که افراد نابالغ درک صحیحی از فعالیت های جنسی ندارند و نمی توانند نسبت به آن رضایت آگاهانه داشته باشند. در تعریفی دیگر آمده است؛ درگیر نمودن کودکان و نوجوانان در فعالیت هایی است که منجر به ارضاء جنسی افراد بزرگسال می شود.

کودک آزاری جنسی طبق تعریف آلبرز(1994) ، تماس یا تعامل بین کودک و فرد بزرگسال است، هنگامی که از کودک برای تحریک جنسی شخص مرتکب ( Perpetrator ) یا فرد دیگری استفاده شود. از میان تعریف ارائه شده، امروزی ترین تعریف کودک آزاری جنسی را می توان چنین عنوان کرد: « هر نوع تماس با کودک قبل از رسیدن به سن قانونی که به منظور ارضای شهوانی توسط فرد بزگسال صورت می گیرد. طبق بررسیهای انجام شده و آنچه که مشهود است، آزار جنسی معمولاً توسط افراد خانواده و نزدیکان و آشنایان و بندرت توسط افراد غریبه صورت می گیرد. مطالعات نشان از آن دارد که اکثر آزار دهندگان ، والدین و و نامادری و ناپدری کودک هستند. نیز با نگاهی به آمارها و مطالعات انجام شده درمی یابیم که در بیشتر آزارهای جنسی صورت گرفته توسط پدر فرد مورد آزار دختر بوده است. بنابراین می توان گفت، ارتباط با کودک در هر سطح و به هر شیوه با هدف بهره کشی جنسی ، سوءاستفاده جنسی خوانده می شود که در این تعریف؛ منظور از سطح، از نوازش اندامها با دست تا مراحل پیشرفته به قصد لذت جنسی است.

در قوانین بعضی از کشورها در تعریف سوءاستفاده جنسی، عبارت « بدون رضایت کودک » آمده است که یک ایراد اساسی به آن مطرح است و آن اینست که چون کودک نمی تواند در این زمینه تصمیم بگیرد، تعرض فرد بزرگسال، چه با رضایت کودک باشد یا عدم رضایت، سوءاستفاده جنسی محسوب می گردد.

نکته مهم آنکه، در این قبیل رویدادها کودکان همواره بسیار تحریک پذیر هستند؛ یعنی، تصور عموم بر این است که کودک همواره مخالف می کند. اما کودک تحت آزار، بعد از مدتی به علت تحریک شدن خود را در معرض سوء استفاده جنسی قرار خواهد داد. یکی از دستاوردهای نظریه فرویدبیان تحریک پذیری جنسی کودکان از بدو تولد و آمادگی تحریک پذیری در هر گروه سنی است. بر این اساس یکی از مهمترین سنین تحریک پذیری هم دوران پیش دبستانی است. لذا باید این دوران بسیار جدی گرفته شود، چرا که این دوره را بلوغ اولیه تعریف کرده اند و این امر را می توان در بازی های مامان و بابا و دکتر و پرستار کودکان مشاهده کرد که رنگ و بوی جنسیتی دارد، در حالیکه تصور ما اشتباهاً این است که تجریکات جنسی مربوط به سنین نوجوانی و جوانی است.

کودک آزاری جنسی، چه به صورت مداوم باشد یا فقط یک بار صورت گیرد و خواه توسط افراد خانواده، نزدیکان یا توسط افراد غریبه انجام شده باشد، معمولاً دارای پنج شاخصه و ویژگی اصلی است:

1-کودک عموماً آن را دوست ندارد.

2- ارضای جنسی فرد آزار دهنده هئف اصلی آن است.

3- در این رابطه یک تفاوت سنی و قدرتی وجود دارد که به طور مؤثر رضایت معنادار از رابطه را از بین می برد. 

4- آزار جنسی معمولاً پنهانی و با نقشه و اعمال زور از جانب فرد قدرتمند است.

5- گاهی اوقات کودک به جهت نیاز شدید به حمایت فیزیکی و عاطفی و توجه و وابستگی، خود شخصاً به پذیرش و شورع این رابطه تمایل نشان می دهد.

تجاوز جنسی به کودکان ( Sexual child abuse) در خانواده

خانواده کانون تربیت و پرورش اخلاقی، روحی و روانی کودکان می باشد؛ به عبارت دیگر، خانواده بزرگترین حامی کودک و تأمین کننده آرامش و امنیت روحی – روانی اوست؛ اما در عین حال خانواده تنها زمانی می تواند کارکرد خود را به درستی انجام دهد که سالم باشد و اگر خانواده به مکانی ناامن برای کودکان تبدیل شود آنوقت می توان تصور کرد که جامعه چه وضعیت نابسامانی خواهد داشت. یکی از عواملی که امنیت و سلامت خانواده را در معرض نابودی قرار می دهد، خشونت و تجاوز جنسی به کودکان است. تجاوز جنسی نسبت به کودکان پدیده ای گسترده است و بیشتر در زمینه خانواده رخ می دهد. در تجاوز جنسی یک فرد بزرگسال اساساً از طفل یا کودک برای مقاصد جنسی سوء استفاده می کند.

منظور از خشونت و تجاوز جنسی در خانواده، تجاوز به کودک و زنای با محارم می باشد. در مورد تجاوز جنسی به کودک همانطور که پیشتر گفته شد عبارت است از انجام دادن عمل جنسی توسط بزرگسالان با کودکان برخلاف رضایت آنها یا زیر سن رضایت. اما زنای با محارم به روابط جنسی میان خویشان نزدیک (محارم) اطلاق می شود. بدترین نوع تجاوز، تجاوز جنسی توسط محارم خونی مانند؛ پدر، برادر و ... می باشد که عواقب بسیار بد روانی بر متجاوز و قربانی (هردو) دارد. البته باید گفت که هر زنایی تجاوز جنسی نیست؛ برای مثال، آمیزش جنسی میان برادر و خواهر زناست ، اما تعریف تجاوز بر آن تطبیق نمی کند. معمول ترین شکل زنای با محارم ، شکلی است که در عین حال تجاوز جنسی نیز هست؛ یعنی روابط زناکارانه میان پدران و دختران جوان.

زنای با محارم و تجاوز جنسی نسبت به کودکان پدیده های است که تنها در اواخر قرن بیستم ظهور کرده و کشف شده اند. بدیهی است که جوامع از دیرباز می دانستند که این گونه اعمال جنسی گاهی اتفاق می افتد . ولی اکثر محققان گمان می کردند که تابوهای شدیدی که علیه این رفتار وجود دارد مانع گسترده بودن آن می شود. اما در واقعیت چنین نیست. تجاوز جنسی نسبت به کودکان به گونه ناراحت کننده ای متداول است. این اعمال احتمالاً بیشتر در میان خانواده ها طبقه کارگر یافت می شود، اما در تمام سطوح سلسله مراتب اجتماعی وجود دارد. در این قسمت برای نشان دادن وخامت اوضاع و دامنه گسترش این اعمال بر آنیم تا حدودی از بحث اصلی حقوقی خود خارج شویم و با دیدی جامعه شناسانه به موضوع نگاه کنیم و نمونه های از گزارشات و آمارهای هر چند ناچیز و بعضاً غیر رسمی در دسترس را به معرض نمایش بگذاریم.

آمارهای موجود کودک آزاری جنسی

گزارشات آماری نشان از آن دارد که حدود 6 مورد از 10 مورد تجاوز در محیط خانه و معمولاً توسط پدر بیولوژیک دختر صورت می گیرد. آنچه که بچه ها تعریف می کنند حاکی از آن است که در اغلب موارد مادر یا مادر خوانده می داند که بر یر بچه چه می آید اما هیچ کاری انجام نمی دهد و دخالتی نمی کند.در ایالات متحده آماریکا نیز، پژوهش های زیادی که از اواسط دهه 1970 درباره تجاوز جنسی انجام گرفته، فراگیر بودن تجاوز جنسی و زنای با محارم در مورد زنان و کودکان را نیز تأیید کرده است. این امر بصورت بسیار شایع توسط پدران ، براداران، پدران ناتنی و برادران ناتنی صورت می پذیرد. گفته می شود پدرانی که مرتکب تجاوز به دختران خود می شوند غالباً خودشان در دوره کودکی ، سابقه بهره کشی جنسی داشته اند. همچنین در برخی بررسیهایی که در انگلستان و آمریکا در طی دهه 1980 به عمل آمده بود معلوم شد که بیش از یک سوم زنان در کودکی قربانی تجاوز جنسی گردیده بودند، بدین معنا که برخوردهای جنسی ناخواسته را تجربه کرده بودند و این درحالی است که این رقم در مردان حدود 10 درصد می باشد.([1]

 آماری که به سیستم گردآوری داده های سرتاسری در آمریکا گزارش شده است افزایش 60 درصدی میزان تجاوز جنسی به کودکان را بین سالهای 1976 تا 1982 نشان می دهد.([2]) سوء استفاده جنسی از کودکان در کشور انگلستان طبق گزارش « جامعه ملی جلوگیری از تعدی به کودکان » تا 90 درصد رشد را نشان می دهد. نسبت زیر چهارده ساله هایی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، در کشور انگلستان در سال 1997 ، 14 درصد بوده است و 29 درصد از پسران نورسی که گزارش شده مورد تجاوز قرار گرفته اند، زیر سن چهار سالگی بوده اند. عمده تجاوزات جنسی گزارش شده در مورد دختران نورسی است که 10 تا 14 سال سن دارند. بیشتر افرادی که به کودکان تجاوز می کنند؛ عبارتند از ، بستگان نزدیک مذکر و ناپدری ها.

تخمین ها بسیار متفاوتند و از 6 تا 26 درصد در دختران و 30 تا 31 درصد در مورد پسران تغییر می کند.([3]) ارقام فوق مربوط به مطالعاتی اند که در آنها از نمونه های بالینی استفاده شده اند و تعاریف کلی از سوء استفاده را ملاک قرار داده اند. بر اساس یک نظر سنجی بزرگ در آمریکا در سال 1985 که معرف ساخص های جمعیت شناسی اداره سرشماری آمریکا بود ارائه دهنده طرحی کلی از سوء استفاده جنسی می باشد، 27 درصد زنان و 16 درصد مردان را دارای سابقه سوء استفاده جنسی می دانست.([4]) گرچه میزان واقعی این پدیده گزارش نمی شود اما بسیاری از صاحبنظران معتقدند میزان سوء استفاده جنسی پسرها بیش از دختران است. دلیل آن نیز تا حدودی این است که پسرها کمتر از دختران سوء استفاده جنسی را گزارش می دهند.([5]) بر اساس داده های انجمن محافظت از کودکان آمریکا، شیوع سوء استفاده جنسی با افزایش سن بیشتر می شود. طبق این داده ها 25 درصد از کودکانی که از آنها سوء استفاده جنسی شده صفر تا 5 ساله، 3/34 درصد 6 تا 11 ساله و 6/40 درصد آنها 12 تا 17 ساله هستند.([6]) این در حالی است که مطابق تحقیقات به عمل آمده شیوع سوء اسفتاده جنسی از پسران با افزایش سن کاهش پیدا می کند. دلیل این کاهش را احتمالاً باید بزرگتر شدن جثه و بیشتر شدن زور آنها دانست. بالگی (1990) علت کم شدن میزان سوء استفاده از دختران را استفاده و در معرض قرار گرفتن بیشتر آنها با برنامه های رسانه مرتبط با این موضوع می داند.

با وجود تحقیقات و بررسی های انجام شده همواره یکی از مهم ترین مشکلات در این مقوله عدم وجود آمارهای صحیح است و حتی آمارهای هم که اعلام می شوند به مانند قسمت نمایان از یک کوده یخ هستند و فقط بخش کوچکی از کودکانی را که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند نشان می دهند. گسترش تجاوز جنسی به کودکان در بعضی از کشورها به حدی است که همه کودکان می توانند قربانیان بالقوه باشند و متأسفانه این موضوع به علت طبیعت پنهان اش کمتر آشکار می شود. طبق آمار موجود بیشتر موارد سوء استفاده جنسی را یکی از اعضای خانواده، فامیل و اطرافیان یا مراقبین کودکان انجام می دهند. در کشور ما نسبت به این موضوع آمار رسمی بسیار کمی در دسترس می باشد. مطابق آمارهای منتشره ، راجع به وضعیت 324 کودکی که به علت سوء استفاده جنسی طی سه سال از بهار 71 تا اسفند 73 ارجاعی به پزشکی قانونی تهران از سوی مجله علمی پزشکی قانونی؛ اطلاعاتی ارائه شده که نشان می داد 237 نفر از این کودکان دختر و 87 نفر پسر بوده اند. شایع ترین سن دختران 15 - 11 سال (83 درصد) و شایع ترین سن پسران 10 -  6 (48 درصد) که نشان دهنده افزایش تجاوز جنسی با افزیش سن در دختران و کاهش آن در پسران است.

آخرین گزارش ها مربوط به کودک آزاری جنسی نشان می دهد که بیش از نیمی از قربانیان را کودکان کمتر از 12 سال تشکیل می دهند. کودکان عقب مانده بیشترین گروه قربانیان سوء استفاده هستند. از نظر فراوانی هم دختران بیشتر در خانه و پسران بیرون از خانه مورد آزار قرار می گیرند. این در حالی است که پسران قرن هاست مورد سوء استفاده جنسی قرار می گیرند. همچنین کودکان خیابانی در مقایسه با سایر کودکان و بیشتر اوقات مورد آزار واقع      می شوند به نحوی که این امر برای قربانیان تبدیل به روال عادی شده و جای هیچ بحثی ندارد.([7])

اگر موضوع کودک آزاری جنسی یا تجاوز جنسی به کودکان تاکنون کمتر مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است نه بخاطر کم اهمیت یا بی اهمیت بودن موضوع و نه به جهت قلت موارد اتفاق افتاده کودک آزاری جنسی است، بلکه متأسفانه این موارد در حال حاضر به صورت گسترده واقع می شود و ضمانت اجرای مؤثر و کافی برای مجازات و تنبیه مرتکبان نیز وجود ندارد، لیکن عدم طرح و پرداخت به این معضل بزرگ فرهنگی و اجتماعی بدین خاطر است که از نظر سنتی و فرهنگی ، این موضوع بصورت یک تابو بشمار می رود و تمایلی به صحبت در مورد آن وجود ندارد و دیگر آنکه جرم کودک آزاری و به ویژه کودک آزاری جنسی یک جرم نسبتاً پنهان است و حتی به مرتکبان و مجرمان این جرم نیز از آنجا که در میان جمعیت پنهان هستند، جمعیت پنهان([8])گفته می شود. همچنین به این دلیل که آمار دقیقی در مورداین جرم بنا بر دلایل مختلف ارائه نمی شود و به اصطلاح آمار سیاه بزهکاری یا لیست سیاه([9]) وجود دارد، در خیلی از موارد این جرم پنهان باقی می ماند.

بدون شک کودک آزاری یا تجاوز جنسی به کودکان قرن هاست که وجود دارد، لیکن از اواسط سال 1970 به صورت یک معضل اساسی مطرح شد و به دنبال آن گزارش های زیادی از نقاط مختلف دنیا از جمله آمریکا، کانادا، انگلیس و ... ارائه شد. متأسفانه با وجود آنکه دنیا امروز، ادعای تمدن و پیشرفت دارد، شاهد این نکته هستیم که روز به روز گزارش های کودک آزاری جنسی بیشتر می شود و علت این امر به درستی مشخص نیست. شاید یکی از دلایل اساسی و عمده این باشد که دریگر جامعه و دست اندرکاران مسائل کودک نسبت به این مسأله بی تفاوت نیستند و برای کودکان حقوقی قائلند.          

 جرائم و اعمال منافی عفت در قانون مجازات اسلامی و بررسی آنها نسبت به کودکان:

در قوانین کیفری و جزایی ایران، متأسفانه در مورد جرائم منافی عفت از قبیل؛ زنای با محارم، لواط، تفخیذ، مساحقه، تقبیل و مضاجعه نه تنها هیچگونه حمایت کیفری بیشتری نسبت به اطفال به عمل نیامده است، بلکه بلاعکس حمایت کمتری هم نسبت به کودکان ارائه شده است و تنها در برخی از مواد قانون مجازات اسلامی بین جرائم بزرگسالان و اطفال تفاوتهای ناچیزی قائل شده است که در راستای حمایت کیفری کمتر از آنها می باشد و در بسیاری موارد این امر می تواند زمینه بزه دیدگی بیشتری را برای اطفال فراهم نماید. در ذیل به هر یک از جرائم یاد شده بطور مجزا خواهیم پرداخت.

اول- زنای با محارم : طبق ماده 82 قانون مجازات اسلامی، مرتکب مشمول حد قتل می گردد و از این حیث تفاوتی از جهت کیفری بین کودکان و بزرگسالان وجود ندارد و فرقی هم میان جوان و غیر جوان وجود ندارد. همچنین به موجب ماده 83 همان قانون، زنای زن محصنه با نابالغ موجب حد تازیانه است. در حالیکه طبق بند (ب) همین ماده زنای زن محصنه با مرد بالغ مستوجب حد رجم است. بنابراین ملاحظه می شود که قانونگذار از طفل نابالغ حمایت کیفری کمتری نموده است و طفل بودن بزده دیده را در واقع از عوامل مخففه برای مجازات زن بزهکار (زانیه) دانسته است. 

دوم - لواط : طبق ماده 112 قانون مجازات اسلامی، حد لواط فرد بالغ با نابالغ قتل است و اصل بر آن است که طفل مکره بوده است. ولی چنانچه طفل مکره نباشد، وی نیز مجازات می گردد و مجازات او 74 ضربه شلاق از باب تعزیر است. این مجازات حتی اگر از باب تعزیر باشد یا طفل به عمل لواط راضی بوده باشد، به جهت عدم مسئولیت کیفری اطفال مصرح در ماده 49 قانون مجازات اسلامی قابل انتقاد است و با آن مغایر است. چرا که کودک آزار دیده خود فردی قربانی است و نباید با وی بعنوان مجرم رفتار شود. این امر در تمام کنوانسیونهای مهم بین المللی مورد تأکید واقع شده است که اینگونه اطفال باید مورد حمایتهای روانی و عاطفی و حمایتهای درمانی و پزشکی بیشتری قرار گیرند تا بتوانند دوباره به وضعیت عادی باز گردند. همچنین طبق ماده 113 ق.م.ا هرگاه نابالغی، نابالغ دیگری را وطی کند تا 74 ضربه شلاق تعزیر می شود مگر آنکه یکی از آنها اکراه شده باشند، که در اینجا نیز قانونگذار برخلاف اصل کلی عدم مسئولیت کیفری کودکان، طفل فاعل و مفعول را قابل مجازات دانسته است.

سوم - تفخیذ : بموجب ماده 121 قانون مجازات اسلامی، حد تفخیذ و نظایر آن بین دو مرد بدون دخول برای هر یک صد تازیانه است. ملاحظه می گردد که در اینجا نیز حمایت کیفری ویژه ای از اطفال بچشم نمی خود و تفخیذ با اطفال هم همان صد تازیانه را خواهد داشت. اینامر از این حیث مورد انتقاد است که افراد بزرگسال بچه باز به جهت آنکه ممکن است آثار و تبعات لواط در کودکان و کشف آن آثار موجب آشکار شدن جرم ارتکابی آنها گردد، بیشتر به تفخیذ با اطفال روی می آورند و از این رو اطفال در معرض آسیب پذیری و خطر زیادتری واقع خواهند بود.

چهارم - مساحقه : در مورد مساحقه ( همجنس بازی زنان با یکدیگر) نیز بین نابالغ و بالغ در قانون مجازات اسلامی تفاوتی وجود ندارد و حد مساحقه برای هر یک از طرفین طبق ماده 129 قانون مجازات صد تازیانه است.

پنجم - تقبیل و مضاجعه : در ماده 124 قانون مجازات اسلامی مقرر شده است : « هرگاه کسی، دیگری را از روی شهوت ببوسد تا 60 ضربه شلاق تعزیر می شود.» لفظ دیگری بطور عام و کلی بوده و می تواند اعم از زن و مرد و اطفال باشد. بنظر می رسد که قانونگذار کیفری باید در مورد اینگونه اعمال از قبیل بوسیدن از روی شهوت و یا همبستر شدن با توجه به آسیب پذیری بیشتر اطفال، طفل بودن را از عوامل مشدده جرم قرار دهد و به جرم انگاری خاص برای اطفال در این زمینه ها اقدام نماید.      

 

خلاء های تعریف کودک آزاری جنسی در قوانین کیفری ایران :

در قوانین کیفری ایران متأسفانه نسبت به این امر، جرم انگاری خاصی نشده است و تحت عنوان کودک آزاری جنسی، قانون یا مورد خاصی مشاهده نمی شود و حمایت ویژه یا افتراقی از کودکان در مقابل اعمال منافی عفت و جرایمی از جمله زنا، لواط، مساحقه، تقبیل و مضاجعه و هر نوع سوء استفاده جنسی یا آزار جنسی دیگر یا اساساً وجود ندارد و یا در برخی موارد حتی حمایت کیفری کمتری هم از آنها به عمل آمده است. پس از انقلاب اسلامی با تصویب قانون حدود و قصاص مصوب 3/6/1361 کلیه مواد قانون مجازات عمومی سابق که راجع به جرائم هتک ناموس و منافی عفت بود، نسخ گردیده و مقررات کیفری مطابق شرع اسلام به مرحله اجرا گذاشته شد و علاوه برآن، مصادیق دیگری از جرائم منافی عفت غیر از زنا مانند تقبیل و مضاجعه، تفخیذ و مساحقه نیز مورد حکم قرار گرفت. همچنین قانونگذار اسلامی، بلوغ یا صغر سن مجنی علیه را که سابقاً موجب تفاوت در مجازات می باشد، نادیده گرفت و از این حیث همه را یکسان قلمداد نمود. همینطور در قوانین کیفری ایران، اعمالی نظیر هرزه نگاری کودکان (پورنوگرافی) و بهره گیری از آنها مورد غفلت قرار گرفته است. در خصوص هر یک از موارد مهمی که نسبت به کودکان مورد غفلت قانونی واقع شده است و حمایت خاص کیفری از آن به عمل نیامده است. در ذیل به تفصیل در این مورد سخن خواهیم گفت.

1-    رضایت فرد (کودک) در رابطه جنسی : در برخی از کشورها بوِیژه کشورهای اروپایی و کانادا رضایت کودک، عامل مهم و تعیین کننده ای برای تشخیص آزار جنسی یا سوء استفاده جنسی است و در کشورهای مختلف که این مکانیسم پذیرفته شده است، سنین مختلفی تعیین شده است. مثلاً در کانادا اگر کودک زیر سن دوازده سال باشد، ارتکاب این اعمال از سوی وی یک اختلال رفتاری محسوب می شود ولی پس از دوازده سال تا هجده سال به عنوان یک جرم با آن برخورد می گزدد. اما در قوانین کیفری و جزایی ایران، اساساً بحث رضایت فرد به طور کلی در رابطه جنسی نامشروع مطرح نیست و به طریق اولی رضایت کودک نیز به هیچوجه در مسئله تأثیری نخواهد داشت.

2-    توریسم جنسی یا گردشگری جنسی: توریسم جنسی که در قوانین کیفری بسیاری از کشورها و معاهدات بین المللی به آن توجه نشده است، در قوانین جزایی ایران مورد غفلت قرار گرفته است و به طور مجزا و خاص در خصوص آن جرم انگاری صورت نپذیرفته است. لیکن در ماده 3 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب آذر ماه 1381، « هرگونه بهره کشی و بکارگیری کودکان به منظور اعمال خلاف » را جرم اعلام نموده است که با این جرم انگاری، گام بسیار مهمی در راستای پیشگیری از بزه دیدگی جنسی و سوء استفاده از کودکان در اینگونه فعالیتهای مجرمانه جنسی برداشته شده است. در هر حال گردشگری جنسی، پورنوگرافی ، بردگی جنسی و دیگر جرایم سازمان یافته که در عرصه بین المللی وجود داردو ممنوعیت آنها مورد تأکید کنوانسیونهای بین المللی قرار گرفته است، نیازمند همکاری بیشتر دولتها با یکدیگر برای مبارزه با این پدیده های شوم و غیر انسانی و اقدام مثبت دولتها در جهت تدوین و وضع مؤثر و اتخاذ تدابر و ضمانتهای اجرایی و ایجاد نهادهای نظارتی می باشد.

3-    هرزه نگاری (پورنوگرافی) نسبت به کودکان: هرزه نگاری و انتشار عکس های قبیح خواه در مورد بزرگسالان و خواه کودکان از طریق کتب ، مجلات ، دیسکت های کامپیوتری و اینترنت وجود دارد. بر این اساس کمیته حقوق کودک در 1993 یک گزارش حاوی توضیحاتی درباره سوء استفاده جنسی، منتشر نمود و در ان اعلام داشت که فحشاء کودکان باید به عنوان جرمی سنگین شناخته شود و واسطه ها، شرکاء و مشتریان باید به مجازات برسند. پورنوگرافی باید ممنوع شود و مرتکبان آن به اشد مجازات محکوم گردند. در قوانین کیفری ایران تنها در ماده 640 قانون مجازات اسلامی - در فصل هجدهم تحت عنوان جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی - بطور کلی و عام مقرر شده است که هر نوشته یا طرح ، گراور ، نقاشی، تصاویر، مطبوعات، اعلانات ، علایم ، فیلم ، نوار و بطور کلی هر چیز که عفت و اخلاق عمومی را جریحه دار نماید، برای تجارت و توزیع نگدارد و ... به حبس از سه ماه تا یکسال و جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال و 74 ضربه شلاق یا به یک یا دو مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

4-    قاچاق کودکان : قاچاق کودکان به اشکال و انحاء مختلف ممکن است صورت پذیرد. گاهی اطفال تحت عنوان فرزند خواندگی مبادله می شوند و تحت این عنوان از آنها سوء استفاده شده و آزارهای بسیاری نسبت به کودکان اعمال می گردد. کنوانسیون جهانی استکهلم 1996 علیه تجارت و خرید و فروش و قاچاق کودکان برای استثمار و سوء استفاده جنسی آنها در بیانیه خود خطاب به دولتها، بر لزوم همکاریهای قویتر میان دولتها و اختصاص اولویت زیاد به مبارزه با قاچاق اطفال به قصد استثمار جنسی تأکید نمود. در قوانین کیفری ایران متأسفانه در این مورد نیز جرم انگاری خاص انجام نشده است و قانون و مقررات جداگانه ای برای ممنوعیت قاچاق اطفال وجود ندارد. این امر در حالی است که کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد با تأکید بر لزوم قانونگذاری خاص در این خصوص از تمام دولتها خواسته است که در قوانین کیفری خود ، استثمار جنسی و فحشاء و قاچاق کودکان را بعنوان جرائمی مهم و با حداکثر مجازات برای مرتکبان شناسایی نمایند و اطفال را بدینوسیله مورد حمایت کیفری بیشتر قرار دهند.
[1]  - Russel – 1984
[2]Finkelhor – 1984
[3]  - Finkelhor – 1990
 -[4] فینکلهور، هوتالینگ، لوئیس، اسمیت، )1990(
[5]  - ولف، بیرت، 1997
[6]  - واکر، بوئر، کافمن، 1998
[7]  - دکتر شهین علیایی زند، روانشناس، بنیان گذار اولین موسسه پیشگیری از آزار جنسی کودکان و نوجوانان در خاور میانه
[8] - Hidden Population
[9] - Black List
پاسخ
#2
متاسفانه خیلی وحشتناک است
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کودک‌آزاری‌های جنسی؛ بحرانی که فریاد می‌کشد searcher 1 184 16-02-2018, 01:31 PM
آخرین ارسال: shimask70
  راه اندازی مجتمع قضایی ویژه اطفال آسیب دیده/تبعات کیفری کودک آزاری توسط والدین حداقلی searcher 0 365 28-10-2017, 06:27 PM
آخرین ارسال: searcher
  مقاله :آسیب شناسی خانواده، کودک آزاری روانی و عاطفی در خانواده searcher 0 147 28-10-2017, 06:26 PM
آخرین ارسال: searcher
  تحقیق درآمدی بر پدیده کودک آزاری در ایران searcher 0 167 28-10-2017, 06:22 PM
آخرین ارسال: searcher
  کودک آزاری و برخی قوانین مربوط به آن searcher 0 164 28-10-2017, 06:10 PM
آخرین ارسال: searcher
  کودک آزاری و تبعات آن searcher 0 238 28-10-2017, 06:09 PM
آخرین ارسال: searcher
  مقاله درباره کودک آزاری و حمایت های کیفری searcher 0 255 28-10-2017, 06:07 PM
آخرین ارسال: searcher
  بررسی تطبیقی حقوق کودک در قرآن و کنوانسیون حقوق کودک fardin.84 0 1,575 13-05-2017, 06:52 PM
آخرین ارسال: fardin.84

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان