امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مفاهیم عمومی وزن سیاسی و وزن حاکمیتی دولت-کشورها (تحلیل وضعیت های سیاسی, اقتصادی و جم
#1
مفاهیم عمومی وزن سیاسی و وزن حاکمیتی دولت-کشورها (تحلیل وضعیت های سیاسی, اقتصادی و جمعیتی دولت-کشور ها در قالب کمیت های عددی)


[عکس: 40b94-asl---copy.jpg]

مفاهیم عمومی وزن سیاسی و وزن حاکمیتی دولت-کشورها
(تحلیل وضعیت های سیاسی, اقتصادی و جمعیتی دولت-کشور ها در قالب کمیت های عددی)
یکی از مهمترین و اساسی ترین ضعف های علوم سیاسی و به تبع آن تحلیل های سیاسی آن است که توانایی پایینی در جمع بندی و نگاه چند بُعدی به یک موضوع دارند. لذا باید ساختار تحلیل را به گونه ای منطقی و دقیق کرد که در عین آنکه واقعبینانه هستند, چند بُعدی نیز باشند. چاره کار نیز می تواند استفاده از تحلیل های منطقی در غالب کمیت های عددی یا ریاضیات باشد. بدین منظور از شاخص هایی به نام وزن سیاسی و وزن حاکمیتی استفاده می نماییم که گویای وضعیت و جایگاه کشورها در زمینه های سیاسی, اقتصادی, جمعیتی و جغرافیایی است. وزن سیاسی امکان مقایسه کشورها, تحلیل وقایع کشورها, تحلیل یک وضعیت یا واقعه بر وزن آنها و جایگاه سیاسی کشور را بر اساس کمیت های نامتقارن امکان پذیر می نماید که در حالت عادی نمی توان به راحتی آن کمیت ها را مقایسه نموده و در کنار یکدیگر قرار داد.
از طرفی نیز می دانیم که تاکنون شاخص های متعددی در زمینه های اقتصادی, جغرافیایی, نظامی, صنعتی و ... ایجاد گردیده و کشورها بر اساس آن شاخص ها با یکدیگر مقایسه می گردند. اما هیچ یک از این شاخص ها نشان نمی دهند که جایگاه دولت یا حکومت در ایجاد و رشد این شاخص ها چیست و یا این شاخص ها چه تاثیر مستقیمی بر حیات سیاسی یک کشور دارند. لذا باید یک شاخص اساسی و جامع ایجاد گردد که مختص پدیداری به نام دولت-کشور است که آن را وزن سیاسی می خوانیم. البته وزن سیاسی این توانایی را دارد که بر اساس شاخص تعریف شده برای آن و نیز شاخص های استخراج شده در متغییرهای جزئی آن, قضاوت هایی را نسبت به حکومت و جمعیت ساکن در یک سرزمین به دست بدهد.

دانلود جزوه

همچنین مشاهده شود:

رتبه وزن سیاسی و وزن حاکمیتی کشورها در 52 کشور مورد بررسی (رتبه بندی بر اساس وزن حاکمیتی)

[عکس: pw-gw.jpg]


فایل‌های پیوست
.pdf   political weight-governmental weight.pdf (اندازه 1.7 MB / تعداد دانلود: 5)
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان