امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقش قانون مخاصمات مسلحانه درجلوگيري ازجنايات جنگي
#1
پوهنیار دگروال رحمت شاه (فضل)
هدايت مخاصمات مسلحانه:                          
       هوگوگروسيوس بنيانگذار و پدر حقوق بين المللي جديد در مورد هدايت عمليات جنگي اعتقاد دارد كه كشورها بايد در جريان جنگ به قواعد و اصول معيني احترام بگذارند،يعني از حقوق طبيعي پيروي كنند، به خشونت زياد دست نزنند و تنها به اعمال خصمانه اي مبادرت ورزند كه جهت نيل به هدف شان ضروري و لازم است به قولها و تعهداتي كه به دشمنان خارجي خود مي دهند پاي بند باشند و بالاخره از خدعه و نيرنگ بپرهيزند.                                                                 
       قواعد و اصول مربوط به هدايت عمليات جنگي قرن هفدهم به تدريج توسعه و تحت نظم در آمده و امروزه قاطعانه و بدون هيچگونه ترديدي ميتوان اذعان نمود كه در هيچ يك از مباحث حقوق جنگ همچون هدايت عمليات جنگي قواعد و حقوق بين الملل غني و كامل و دقيق نيستند.                       
       قواعد حاكم بر هدايت عمليات جنگي مشتمل بر موضوعات زير است.                                                                
تعيين عرصه مخاصمات، تفكيك مبارزان از غير مبارزان، قربانيان جنگي، روشها و وسايل نبرد. تهاجم و اشغال نظامي، غنايم جنگي و بالاخره ضمانت اجراي قواعد مربوط به بروز جنگ و هدايت عمليات جنگي يا مسوليت بين المللي كشورهاي متخاصم براي جنايات جنگي در فصل حاضر. موضوعات مذكور هريك در بخش جداگانه اي مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار مي گيرند.                                                
تعيين عرصه مخاصمات:
       تعين عرصه مخاصمات بستگي به نوع جنگي كه اغاز شده است دارد. چه در عرصه جنگ زميني متفاوت از عرصه جنگ دريايي و آن دو نيز متفاوت از جنگ هوايي است .                      
عرصه مخاصمات در جنگ زميني:
       اصولا مخاصمات فقط در برخي مناطق معين جريان پيدا مي كند. حقوقدانان انگليسي به پيروي از نظريات (اپن هايم) ميان منطقه جنگي و جبهه  جنگ فرق مي گذارند. به نظر ايشان، منطقه جنگي كليه اماكني است كه متخاصمان ميتوانند در آن به عمليات خصمانه دست بزنند.جبهه جنگ، مناطقي است كه مخاصمات واقعا و عملا در آنجا صورت مي گيرد.                                       
ضمانت اجرایی قانون مخاصمات مسلحانه:
       اصولا تنها وضع قواعد حقوقی كافی نیست، بلكه باید رعایت انها نیز تضمین گردد، زیرا تاثیر هر قاعده حقوقی به طور گسترده بستگی به ضمانت اجرایی دارد كه ان را شامل است. در حقوق داخلی، ضــمانت اجرا یا جنبه جزایی و یا شكل مدنی دارد.اما در حقوق بین الملل،اصل بر ضمانت اجراي مدني است (اقدامات ترميمي)تا جزايي (اقدامات ترهيبي و ترزيلي).
       به بيان گوياتر، در حقوق بين الملل، ضمانت اجرای جزایی در مقابل نقض قواعد خاص و مشخص به عنوان جرم بین المللی، تعیین می گردد. در حالی كه ضمانت اجرایی مدنی به طور كلی می تواند در رابطه با نقض هر قاعده حقوق بین الملل حادث گردد، بدون آنكه نیاز به قید آن در قواعد حقوقی باشد. البته جرایم بین المللی صرف نظر از اینكه دارای ضمانت اجرای جزایی باشند ممكن است ضمانت اجرای مدنی را نیز به دنبال داشته باشند. درقانون مخاصمات مسلحانه، نقض هر قاعده، جرم بین المللی محسوب می شود و موجبات مسولیت بین المللی كشور مجرم را فراهم می سازد. اصل مسوولیت جزایی درقانون مخاصمات مسلحانه برای اولین بار درقرارداد چهارم لاهه مورخ 1907 مقرر شده است: طرفین متخاصم كه قواعد مقرر در این قرارداد را نقض نمایند، ملزم به جبران می باشند.
 در همین موردقرارداد 1909 ژینو، طرفین متعاهد را ملزم كرده اسـت تا تدابیر لازم را جهت مجازات اعمال چپاولگرانه فردی و بدرفتاری نسبت به مجروحین بیماران نیروهای مسلح و نیز ضبط غیر قانونی نشانه های نظامی و استعمال متقابل آن پرچم و بازوبند صلیب سرخ در زمان جنگ به عمل اورند.اما این مسوولیت چگونه در عمل تحقق می یابد؟ در رابطه، اعتراض از طریق دیپلوماتیك اساسا جایگاهی ندارد. تنها طریق ممكن، مبادرت به اقدامات مقابله به مثل می باشد. این روش بسیار سریع و خطرناك معمولا و به تدریج منجر به عدم رعایت تقریبا كامل قواعد جنگ می شود و در نتیجه چه بسا دیده شده كه بحران بین المللی موجود را تشدید نموده است.این موضوع در جنگ جهانی اول در زمینه جنگ زیر دریایی ها و در جنگ جهانی دوم در جنگ هوایی مصداق پیدا كرد. پس باقی می ماند ضمانت اجرای كیفری كه از حقوق داخلی كشور ها اقتباس شده است. امروزه قانون مخاصمات مسلحانه دارای یك نظام ضمانت اجرای گسترده است كه هدفش حمایت از قربانی است، نه مجازات مجرم. معذلك اثر باز دارند ضمانت اجرا را نمی توان فراموش كرده هر چند بسیار بعید به نظر می رسد كه در مورد ضمانت اجرایی جزایی، جامعه بین المللی مبتنی بر روابط یا نهاد، بتواند به حد سازمان جوامع داخلی برسد. با بیان كلیات مطروحه در بالا، میتوان موضوع را دردو عنوان اصلی موردبررسی قرار داد :                                                                                                                      
ضمانت اجرایی حقوق جزای بین المللی:
       بارزترین و مهمترین نوع ضمانت اجرایی جزایی كه وسیله اجرای قواعد حقوقی را فراهم می سازد مجازات است. اما مجازات در صورتی اعمال می شود كه جرم قبلا مشخص و مجرم معلوم باشد. بنابر این مسأله درسه مقوله جداگانه مورد بررسی واقع می شود: جرایم بین المللی ناشی از جنگ، مجرمین یا جنایتكاران جنگی و بالاخره رسیدگی قضایی و مجازات جرایم ناشی از جنگ.
جرایم بین المللی ناشی از جنگ:
       جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت، جرایم بین المللی به شمار می روند و همانند سایر جرایم موضوع حقوق بین الملل نظیر جنایات علیه صلح بر روابط میان دولتها تاثیر میگذارند. ارتكاب این جرایم، حریم ارزشهایی را كه همگان معتبر شناخته اند خدشه دار می كند.جرم دانستن این اعمال موضوعی است كه در چهارچوب حقوق بین الملل عمومی مطرح می شود و مثنا آن در هنجار های بین المللی نظیر عرف بین الملل ، اصول كلی حقوقی، رویه و آرأ قضایی و نظریه های بین المللی نهفته است.   این جنایات همچنین موضوع مقرارات حقوق داخلی قرار میگیرد. این وظیفه به عهده قانون گذاران داخلی گذاشته شده است كه جرایم بین المللی را به ضمانت های اجرایی كافی همراه سازند.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسی مفاهیم کلیدی حوزه جنگ در کتاب «حقوق جنگ و مخاصمات مسلحانه» fardin.84 0 362 18-06-2017, 01:07 PM
آخرین ارسال: fardin.84
  حقوق کودک در مخاصمات مسلحانه fardin.84 0 205 18-06-2017, 12:58 PM
آخرین ارسال: fardin.84
  بررسی و نقد ترور هدفمند، مبارزه با تروریسم و حقوق مخاصمات مسلحانه بین المللی fardin.84 0 240 18-06-2017, 12:43 PM
آخرین ارسال: fardin.84
  نکات درس حقوق بین الملل مخاصمات مسلحانه fardin.84 0 205 18-06-2017, 12:37 PM
آخرین ارسال: fardin.84
  مخاصمات مسلحانه بین المللی و غیر بین المللی fardin.84 0 200 18-06-2017, 12:35 PM
آخرین ارسال: fardin.84
  تأملی چند بر منابع قراردادی حقوق مخاصمات مسلحانه غیر بین المللی fardin.84 0 222 18-06-2017, 12:31 PM
آخرین ارسال: fardin.84
  حقوق بشر دوستانه در مخاصمات مسلحانه بین المللی و غیر بین المللی: تفاوت ها و اشتراکات fardin.84 0 218 18-06-2017, 12:21 PM
آخرین ارسال: fardin.84

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان